Wykładowca mówiący do studentów

PROGRAM HVAC MEETING 2023

Opracowując program HVAC MEETING 2023 staraliśmy się tak dobrać zagadnienia, aby były one interesujące dla jak najszerszego grona osób zainteresowanych projektowaniem instalacji HVAC. Dlatego podzieliliśmy całe wydarzenie na 3 bloki tematyczne – TERMOMODERNIZACJA, BUDOWNICTWO KOMERCYJNE oraz BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE. Poniżej znajdziecie Państwo szczegółową tematykę prelekcji oraz krótkie abstrakty przygotowane przez Prelegentów, mające na celu przybliżenie Państwu zakresu ich wystąpień.

08:00
RUSZA REJESTRACJA UCZESTNIKÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W HVAC MEETING

09:00–09:15
ROZPOCZĘCIE KONGRESU

09:15–10:50
TERMOMODERNIZACJA

Termomodernizacja budynków - na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji HVAC w trakcie termomodernizacji budynków.

„Z roku na rok coraz więcej budynków mieszkalnych w Polsce wymaga modernizacji. Nie spełniają wymogów odnośnie izolacyjności cieplnej przegród oraz często wyposażone są w nieefektywny system ogrzewania i wentylacji. Bardzo często przekłada się to na znaczne obniżenie komfortu ich użytkowników. Staje się to powodem do poszukiwania rozwiązań podnoszących komfort cieplny, przy racjonalnym zużyciu energii, rozsądnych nakładach inwestycyjnych i ograniczonych kosztach użytkowania. Podczas HVAC Meeting 2023 skupimy się na budownictwie wielorodzinnym, stanowiącym z reguły większe wyzwanie dla Projektantów niż budownictwo jednorodzinne. Przedstawione zostaną wymagania prawne oraz parametry, na które należy zwrócić uwagę przy termomodernizacji budynków oraz wpływ poszczególnych działań modernizacyjnych na charakterystykę energetyczną budynku.”

Zdjęcie dr inż. Joanna Rucińska Politechnika Warszawska, PZITS

dr. inż. Joanna Rucińska
(Agradblue by Westbridge)

Rozwiązania Komfovent przeznaczone do termomodernizacji obiektów szkolnych oraz budowy nowoczesnych domów jednorodzinnych

„Obecnie jesteśmy świadkami rozpoczęcia długofalowych procesów modernizacji istniejących obiektów. Jednym z szerokich zagadnień, które dotyczy praktycznie wszystkich krajów jest modernizacja szkół. W ramach HVAC Meeting 2023 zaprezentuję urządzenie Komfovent VERSO, które zostało zaprojektowanie z myślą o szkołach a główna idea, która nam przyświecała to ma być cicho i energooszczędnie. Kolejnym ważnym zagadnieniem są nowoczesne domy jednorodzinne, które w założeniu posiadają instalację grzewczą oraz CWU oparte o pompę ciepła, wentylację mechaniczną, układy klimatyzacji/chłodzenia płaszczyznowego itd. W Komfovent postanowiliśmy połączyć te wszystkie procesy i zebrać w jednym urządzeniu KOMBI. W ramach HVAC Meeting omówię dla Państwa możliwości urządzenia, które poza swoją unikalną budową pozwala realnie zmniejszyć koszty inwestycyjne jak również ograniczyć wymaganą przestrzeń techniczną.”

Zdjęcie Ina Labanauskienė, Komfovent

Ina Labanauskienė
(Komfovent)

Czarna kawa

PRZERWA KAWOWA

11:10–12:50
BUDOWNICTWO KOMERCYJNE

Efektywność energetyczna budynków a projektowanie instalacji HVAC w kontekście nadchodzącej dekarbonizacji budownictwa.

„Nakreślona nadchodzącymi przepisami dekarbonizacja budownictwa zmieniła podejście do zagadnień charakterystyki energetycznej budynków i efektywności energetycznej systemów. Już obecnie wymagania stawiane przez świadomych inwestorów nowym projektom poszerzają zakres opracowań projektowych włączając m.in. zaawansowane symulacje energetyczne, analizy cyklu życia, analizy śladu węglowego, oceny ryzyk klimatycznych i optymalizacje doboru systemów HVAC. Oznacza to, że w najbliższych latach będziemy poszukiwać nowych, opartych o niskoemisyjne rozwiązania efektywne energetycznie systemów HVAC. Znaczącym argumentem potwierdzającym poszukiwanie nowych rozwiązań jest zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju (Taksonomią UE) wszystkich firm, oraz dominujące zielone finansowanie inwestycji. O tym jak, jako branża możemy wykorzystać nadchodzące zmiany zastanowimy się podczas spotkania.”

Zdjęcie dr inż. Piotr Bartkiewicz, Politechnika Warszawska

dr inż. Piotr Bartkiewicz
prof. Uczelni (Politechnika Warszawska, Go4Energy)

Ograniczenie zużycia energii przez instalację klimatyzacji w obiektach komercyjnych w okresie letnim

„Zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami w widoczny sposób wpływają na wzrost temperatury powietrza zewnętrznego w okresie letnim. Od kilku lat obserwujemy również stały wzrost cen energii oraz idącą za nim optymalizację procesów zużycia energii w obiektach komercyjnych, która odbywa się na różnych płaszczyznach. W ramach HVAC Meeting 2023 omówię zasadę działania central wentylacyjnych z wymiennikiem obrotowym sorpcyjnym-entalpicznym w kontekście optymalizacji zużycia energii przez instalację klimatyzacji w okresie letnim. Rozważania będą oparte o przykład projektowy budynku biurowego w którym zaprojektowano centrale wentylacje Komfovent VERSO PRO2.”

Zdjęcie Adrian Zagulski Kierownik Produktu Komfovent w firmie Ventia

Adrian Zagulski
(VENTIA)

Czarna kawa

PRZERWA KAWOWA

13:10–14:20
BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE

Instalacje HVAC w budownictwie wielorodzinnym – obecne trendy, przyszłe wyzwania

„Dbałość o zapewnienie właściwej wentylacji w budynkach mieszkalnych łączy w sobie wiele zagadnień. Rozwinięty rynek wentylacyjny zapewnia dostępność rozwiązań technologicznych. O możliwości ich zastosowania i jakości instalacji decydują aspekty projektowe i wykonawcze. Nie bez wpływu na efekt końcowy są decyzje inwestorskie, które niejednokrotnie wynikają z prostego rachunku ekonomicznego oraz są konsekwencją lepszych lub gorszych wymogów formalnych.”

Zdjęcie Tomasz Trusewicz Stowarzyszenie Polska Wentylacja

mgr inż. Tomasz Trusewicz
(Stowarzyszenie Polska Wentylacja)

Rozwiązania w zakresie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach wielorodzinnych

„Zmiany w przepisach ale również ogólne zapotrzebowanie na rozwiązania z segmentu PREMIUM, sprawiają, że w coraz większej liczbie budynków wielorodzinnych stosowane są decentralne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Projektowanie takich układów niesie ze sobą szereg wyzwań, zarówno pod kątem prawnym, projektowym jak również ograniczonej przestrzeni. W ramach HVAC Meeting 2023 przybliżę rozwiązania, które już funkcjonują zarówno w Polsce jak również w innych krajach europejskich na przykładzie urządzeń Komfovent DOMEKT.”

Zdjęcie Adrian Zagulski Kierownik Produktu Komfovent w firmie Ventia

Adrian Zagulski
(VENTIA)

Czarna kawa

PRZERWA NA LUNCH

15:20–16:20
PANEL DYSKUSYJNY

16:30–17:30
ZWIEDZANIE STADIONU PGE NARODOWEGO (DLA CHĘTNYCH)

Koszt uczestnictwa w całodniowym wydarzeniu 499 zł brutto od osoby.
Ilość miejsc ograniczona! Zarejestruj się już dziś.
W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby zarejestrowane.

Rejestracja kończy się 28 września 2023 r. o godz. 12:00
Decyduje kolejność zgłoszeń.

Partnerzy